Była norweska biegaczka: przyjmowałam lek na astmę, choć nie byłam chora

ventolineSiri Halle, dziś 44-letnia była biegaczka Norweska przyznała, że podawano jej ten sam specyfik, który przyjmuje Martin Johnsrud Sundby, choć na astmę nie chorowała.

 

W rozmowie z gazetą „VG” Halle stwierdziła, że przed laty (biegała w kadrze Norwegii latach 90., zakończyła karierę wcześnie, w wieku 22 lat) radzono jej przyjmowane Ventoline, lek zawierający salbutamol, substancję, która neutralizuje negatywne skutki astmy wysiłkowej.

-Pamiętam test, kiedy badano mój oddech. Stwierdzono jakieś zaburzenia, zakwalifikowano jako astmę i to wystarczyło, bym mogła przyjmować Ventoline. Do dziś tego nie rozumiem, bo nie miałam żadnych problemów z oddychaniem – mówi Halle, która przyznaje, że przyjmowała lek, choć miała świadomość, że nie miała problemów zdrowotnych.

Szef norweskiej federacji narciarskiej Erik Røste odesłał „VG” do Kaia-Hakona Carlsena, eksperta w sprawie alergii i astmy, który powiedział, że przed mistrzostwami świata w Falun w 1993 r., kiedy nie było żadnych ograniczeń w przyjmowaniu leków na astmę, a około 40 proc. uczestników czempionatu je stosowało, postanowiono zrobić z tym porządek.

-W projekcie przed igrzyskami w Lillehammer w 1994 r. zmniejszyliśmy znacząco liczbę sportowców, którzy mogli przyjmować leki. Wcześniej przepisywano je bez konieczności spełniania wyśrubowanych kryteriów – mówi Carlsen, który podkreśla, że jest wiele badań, które pokazują, że przyjmowanie leków na astmę nie poprawia osiągnięć sportowców.

Kamil Zatoński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *