Bolszunow z pierwszym Pucharem Świata dla Rosji

Aleksander Bolszunow triumfował w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Bilans Polski to 112 pkt, zdobytych przez trzech zawodników.

W prawie 50-letniej historii Pucharu Świata zawodnicy ze Związku Radzieckiego zdobyli Krzyształową Kulę trzykrotnie (dwa razy Aleksander Zawjałow, raz Władymir Smirnow), ale po upadku Sowietów Rosjanie nie mieli zawodnika, który byłby na tyle wszechstronny i regularny, by móc dotrzymać kroku Szwedom, Niemcom czy Norwergom.

Aleksander Liegkow zajął co prawda aż trzykrotnie drugie miejsce w generalce (sezony 2006/2007, 2012/2013 i 2013/2014), a Siergiej Ustiugow był drugi w sezonie 2016/2017, ale do końcowego triumfu brakowało im albo punktów w sprintach, albo zdrowia.

W końcu pojawił się Aleksander Bolszunow, który do kadry wskoczył w sezonie igrzysk w Pjongczangu i z miejsca stał się gwiazdą. Z Korei Płd. przywiózł aż 4 medale, tyle samo krążków zdobył też na ubiegłorocznych mistrzostwach świata w Seefeld. Złota w kolekcji co prawda wciaż nie ma, ale zaczął też wygrywać – i to na tyle regularnie, że pewnie zdobył Krzyształową Kulę (tę dużą i na dystansach). W minionym sezonie triumfowal w Tour de Ski, a gdyby nie błąd przy wyborze sprzętu w Ski Tourze, wygrałby także ten cykl.

W minionym sezonie 16 razy stawał na podium, w tym 7 razy na najwyższym stopniu. W sumie w karierze w 75 startach aż 38 razy stanął na podium – oznacza to, że w co drugim biegu, w którym wystąpił, mieścił się w pierwszej trójce (wygrał 16 razy).

Przez pewien czas wydawało się, że zagrozić mu będzie mógł Norweg Johannes Hoesflot Klaebo, ale ten ostatni na razie jest tylko i aż królem sprintu. Na dystansach też czasem staje na podium, ale zwykle są to biegi masowe ze startu wspólnego.

W czołowej 10-tce Pucharu Świata są reprezentanci czterech narodów – Rosji (2), Norwegii (6), Finlandii (1) i Szwajcarii (1).

Klasyfikacja generalna

  1. Aleksander Bolsznow RUS 2221
  2. Johanes Hoesflot Klaebo NOR 1726
  3. Paal Golberg NOR 1311
  4. Simen Hegstad Krueger NOR 1260
  5. Sjur Roethe NOR 1256
  6. Iivo Niskanen FIN 1221
  7. Hans Christer Holund NOR 954
  8. Siergiej Ustiugow RUS 908
  9. Emil Iversen 875
  10. Dario Cologna 649 SUI

PEŁNA KLASYFIKACJA >>

W klasyfikacji dystansowej triumfowal Bolszunow, drugi był Roethe, trzeci Niskanen.

W sprintach wygrał Klaebo, przed Erikiem Valnesem (NOR) i Golbergiem

Doczekaliśmy się w minionym sezonie pierwszych od wielu lat punktów Polaka w biegach na dystansach – i to od razu na początku sezonu, kiedy Dominik Bury punktował w biegu pościgowym w Ruce. Bury zdobył w sumie 70 pkt, jego brat Kamil 28, a Maciej Staręga, któremu długo w tym sezonie nie szło, dołożył 14 oczek.

Kamil Zatoński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *