Biegi Worldloppet w liczbach cz. 1

Dla tych, którzy lubią statystyki, seria tekstów przedstawiająca w liczbach biegi Worldloppet. Jak na tle 14 innych biegów z cyklu wypada polski Bieg Piastów?

Do Worldloppet należy obecnie 15 biegów narciarskich, rozgrywanych na czterech kontynentach. Te najsłynniejsze to Bieg Wazów (Vasaloppet), włoska Marcialonga i – mniej znany w Polsce – norweski Birkebeinerrennet. Co ciekawe, to właśnie ten ostatni w sezonie 2011 ukończyła największa liczba uczestników. Dystans 54 km techniką klasyczną pokonało 14,6 tys. biegaczy. Drugie miejsce w tej klasyfikacji zajął Bieg Wazów (13946 biegaczy dobiegło do mety), a trzecie – szwajcarskiemu Engadin Skimarathon (9254).

Bieg Piastów (bieg główny na 50 km CT) ukończyło 1509 miłośników biegówek, co daje polskiej imprezie 10 miejsce w klasyfikacji. Gdyby brać pod uwagę tylko biegi europejskie, to mniej uczestników przyciągnęły tylko niemiecki Koenig Ludwig Lauf i austriacki Dolomitenlauf.

* pod uwagę brano tylko biegi główne

Sprawdziliśmy też, który z biegów może walczyć o miano najbardziej „międzynarodowego”. W pewnym stopniu świadczy to o prestiżu danych zawodów.

Okazuje się, że na starcie Biegu Wazów stanęli w 2011 r. reprezentanci aż 42 narodowości, a  Birkebeinerrennet i Marcialonga przyciągnęły biegaczy z 40 nacji. W tym zestawieniu Bieg Piastów zajął również 10. miejsce. W 2011 r. w największym polskim biegu wystartowali biegacze z 28 krajów.

Jeśli do „umiędzynarodowienia” podejść z innej strony – obliczając to, jaki odsetek w biegu głównym stanowili reprezentanci gospodarzy – to Bieg Piastów okazuje się być stosunkowo mało „narodowy”. W 2011 r. wśród tych, którzy ukończyli bieg, było 56 proc. Polaków. Mniejszy odsetek biegaczy z kraju-organizatora przyciągnęły tylko Dolomitenlauf (Austriacy mają chyba więcej kilometrów tras biegowych, niż biegaczy), a także zdominowana w ostatnich latach przez Skandynawów włoska Marcialonga (w 2011 r. na liście startowej było więcej Norwegów, niż Włochów!), a także Koenig Ludwig Lauf i kanadyjski Gatineau Loppet.