Bieg Wazów w liczbach

vasaloppet_logo_stor8 biegów w 10 dni, 66,2 tys. zarejestrowanych i 2,2 mln widzów transmisji z biegu głównego – to najważniejsze statystyki słynnego Biegu Wazów.

Bieg Wazów to dla większości lepiej zorientowanych kibiców narciarstwa i samych narciarzy w Polsce najbardziej znany bieg masowy na świecie. Z każdym rokiem impreza, która trwa 10 dni i jej ukoronowaniem jest bieg główny na dystansie 90 km, przyciąga coraz więcej uczestników.http://www.biegowki24.pl/wp-admin/options-general.php

W 2013 r. na listach startowych ośmiu biegów było 66,2 tys. osób – o 3 tys. więcej niż przed rokiem i aż o 18 tys. więcej niż jeszcze 3 lata temu.

Nie wszyscy stanęli na starcie, nie wszyscy też dobiegli – w sumie jednak po raz czwarty z rzędu ponad 50 tys. osób miało przyjemność finiszować w centrum miasteczka Mora.

Z 58,1 tys. biegaczy, którzy wzięli udział w zawodach, aż 22,5 tys. (39 proc.) to kobiety.

Choć impreza zdominowana jest przez Szwedów, to z każdym rokiem coraz więcej jest gości zagranicznych – w 2013 r. było ich w sumie 7,1 tys., a reprezentowali oni 49 państw.

W szwedzkiej telewizji SVT relację z biegu głównego śledziło średnio 1,8 mln widzow, a w szczytowym momencie 2,3 mln – to znaczy, że co czwarty Szwed zasiadł przed telewizorem, by oglądać królewski bieg.

Zapisy na 90 Bieg Wazów w 2014 r. rozpoczynają się w niedzielę 17 marca o godz. 8.00.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *