Bieg Wazów 2021: co warto wiedzieć

Najsłynniejsze zawody narciarskie mają się odbyć w zmienionej formule.

Pandemia i obawy o bezpieczeństwo zawodników spowodowały, że organizatorzy Biegu Wazów przygotowali nową formułę imprezy. Oto rzeczy, które warto wiedzieć.

  1. Prawdziwe ściganie dotyczyć będzie tylko biegu głównego (Vasaloppet) i biegu dla kobiet (TjejVasan). Na dodatek o zwycięstwo i miejsca rywalizować będzie mogło tylko – odpowiednio – 400 i 100 biegaczy i biegaczek z tzw. elity (szeroka czołowka z tego roku i zawodowcy, spełniający inne kryteria).
  2. Pozostali biegacze będą mogli pokonać trasę 90 km (lub 30 km w przypadku biegu TjejVasan), będą mieli mierzony czas, ale nie będzie dla nich prowadzona klasyfikacja.
  3. W biegu głównym będzie mogło wziąć udział nawet kilkanaście tysięcy osób, tyle że uczestincy zostaną podzieleni na dwie grupy: sobotnią i niedzielną (bieg dla elity będzie w niedzielę). Godzina startu poszczególnych osób będzie wyznaczona indywidualnie i wskazana przy zapisie. Służy to rozładowaniu startu. Czas będzie mierzony „netto”, a więc od momentu przekroczenia linii startu.
  4. Polana startowa zostanie zlokalizowana w innym miejscu niż tradycyjnie – będzie po drugiej stronie drogi, ponieważ ruch samochodów tego dnia nie będzie zabroniony (do tej pory większość zawodników była przywożona autobusami na start).
  5. Na trasie będą punkty żywieniowe i toalety, ale nie będzie publiczności.
  6. Obowiązywać będzie zasada „odległości kija”, a więc zawodnicy na starcie, na trasie i na mecie będą musieli zachować dystans od innych na długość kija.
  7. Na mecie nie będzie pryszniców, miejsc pod dachem do przebrania itp. Będą też wyznaczone korytarze do przemieszczenia się, tak, by zmniejszyć możliwość kontaktu.
  8. Odbędą się także pozostałe biegi, przy czym sztafeta i biegi nocne w piątek 5 marca, a resztę będzie można zaliczyć indywidualnie, począwszy od 12 lutego, a skończywszy na 7 marca.

Kamil Zatoński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *