Bieg Ultrabiel odbędzie się 19 lutego

Trasy w Górach Bialskich

Zawody zaplanowane są na dystansach 60, 20 i 13 km.

Na sobotę 19 lutego zaplanowano szóstą edycję maratonu narciarskiego Ultabiel w Górach Bialskich. Do wybory są dystansie 60 km (3×20 km, to najdłuższy bieg narciarski w Polsce), 20 km i 13 m.

Zapisy są już możliwe na stronie datasport.pl>>

Jak przebiega trasa?

Jak informują organizatorzy, „trasa początkowo łagodnie prowadzi Doliną Białej Lądeckiej. Po przebiegnieciu 4 km, na skrzyżowaniu dróg kierujemy się w lewo na Biały Spław. Od tego miejsca rozpoczyna się prawie 2 kilometrowy bardzo stromy podjazd. Jest to najtrudniejszy odcinek na trasie. Po dotarciu do skrzyżowania na Białym Spławie z czeską trasą o nazwie Mały Szczengen jedziemy dalej prosto i przyjemnym zjazdem o długości około 2 km docieramy do kolejnego skrzyżowania na Długim Spławie. Jedziemy dalej prosto, drogą o nazwie Dukt nad Spławami. Pokonujemy stromy podjazd o długości około 300 metrów i następnie Duktem nad Spławami po przebiegnieciu ponad 7 kilometrowej, łagodnej, interwałowej trasy docieramy do Czarnego Duktu. Na Czarnym Dukcie skręcamy ostro w prawo i początkowo stromym zjazdem przechodzącym następnie w łagodniejsze odcinki, po pokonaniu około 5 kilometrów docieramy do mety w Bielicach. Zawodnicy startujący na 60 km, pokonają tą trasę trzykrotnie.
Trasa na 13 kilometrów rozpoczyna się na polanie powyżej parkingu w górnych Bielicach, poprowadzona zostanie w przeciwnym kierunku do trasy na 20 i 60 km. Pętlę, którą pobiegną narciarze nazywamy obecnie Pętlą Bialską. Początek jest łagodny, prowadzi Czarnym Duktem lekko w górę, po przebiegnieciu około 1,2 km na skrzyżowaniu skręcamy w prawo w głęboką dolinę. Po przebiegnieciu kolejnego kilometra trasy, za ostrym zakrętem w lewo, rozpoczyna się bardzo ostre 400 metrowe podejście. Po dotarciu do drogi, na skrzyżowaniu biegniemy w lewo i łagodną trasą z pięknymi widokami po przebiegnieciu 1,1 km docieramy do Wielkiego Rozdroża. Tutaj rozpoczyna się 1,5 km, początkowo łagodny a następnie coraz bardziej stromy, podjazd na Przełecz Suchą. Od Przełęczy Suchej biegniemy ponad 2 km odcinkiem trasy z lekkimi podjazdami i zjazdami, sporo jest też odcinków plaskich, jest to najprzyjemniejszy odcinek na trasie. Odcinek ten nazywamy Duktem nad Spławami. Po dotarciu do Czarnego Duktu, skręcamy ostro w lewo i początkowo bardzo stromym zjazdem przechodzącym następnie w łagodniejsze odcinki, po pokonaniu ok 5 kilometrów docieramy do mety na parkingu w górnych Bielicach, zamykając pętlę.”

Więcej (m.in. mapy) na stronie biegu>>

W 2020 r. bieg główny na dystansie 42 km techniką klasyczną wygrali Krzysztof Małkiński i Jadwiga Grynkiewicz.

Tydzień po tych zawodach na mniej wiecej tych samych trasach (tyle że po czeskiej stronie) odbędzie się mający nieco dłuższą tradycję bieg JeLyMan.

Kamil Zatoński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *