Bieg Piastów czy Jizerska Padesatka?

Sprawdziliśmy, który z biegów ma bardziej wymagającą trasę.

Choć tekst piosenki „Nie dzieli nas nic” dobrze pasuje do opisu tras narciarskich po polskiej i czeskiej stronie Gór Izerskich (granicę symbolicznie łączy mostek), to wciąż dla wielu biegaczy z Polski większe, starsze i przyciągająca większe gwiazdy Jizerska 50 to zawody właściwie nieznane.

W lutym, tydzień po starcie w Jizerskiej 50 (z którą „przeprosiłem się” po paru latach), w Jakuszycach usłyszałem opinię, że jej trasa jest bardzo łatwa, jest płasko i „nie to, co na Piastach”. Opinię wygłaszał stały bywalec drugiej z imprez, trudno mi powiedzieć, czy zdarzyło mu się startować w Bedrichovie, ale jeśli tak, to raczej nie zapamiętał trasy zbyt dobrze.

O trasie Jizerskiej 50 na pewno nie można powiedzieć, że jest mniej wymagająca niż trasa Biegu Piastów- ba, liczby, które skrzętnie „wypluł” GPS, mówią coś zgoła innego.

W 2017 r. suma podbiegów wyniosła w Jizerce 764 metry, w Biegu Piastów 708 metrów. Co więcej – w Czechach 10 proc. więcej „pod górkę” przypadło na dystans krótszy o 4 proc. Jizerska Padesatka była nią bowiem tylko z nazwy, bo GPS zmierzył dystans 47,5 km. W Biegu Piastów kilometraż był o 2 dłuższy.

O tym, jak trudna jest trasa, decydują też subiektywne odczucia, a nie tylko GPS-owa statystyka. Czy podbieg na Smedavę jest mniej wymagający, niż… no właśnie, czy w Biegu Piastów jest jakiś podbieg, który daje Wam porządnie w kość? Gdybym miał zgadywać, to być może ten od Schroniska Orle po trasie Elektrowni Turów, bo tu już trochę kilometrów za nami, a górka ciągnie się dłuższy kawałek.

Czy w Biegu Piastów znajdziemy podbieg równie długi, jak ten na Kristianov po czeskiej stronie? Może ten na Ściernisko i wyżej, na Kopalnię? Okej, różnice są być może niewielkie. Subiektywnie – w Czechach jest ciut bardziej wymagająco, choć być może to konsekwencja tego, na ile dobrze ma się posmarowane narty w poszczególnych biegach.

Poniżej mapki obu biegów i poglądowy profil. Ciekaw jestem, jakie są wasze odczucia.

Bieg Piastów 2017

Jizerska 50 2017

Kamil Zatoński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *