Andriej Pradun po Lysebotn Opp

Andriej Pradun, mieszkający i trenujący w Polsce, wziął udział w słynnym uphillu w wiosce Lysebotn.

Anders Aukland, Petter Eliassen, Andreas Nygaard, Tore Bjorseth Berdal – ci, którzy interesują się narciarskimi biegami długodystansowymi, na pewno kojarzą ten nazwiska. Ramię w ramię rywalizował z nimi w Norwegii (a przynajmniej próbował) Andriej Pradun.

W czwartkowym Lysebotn Opp, w biegu techniką klasyczną (a właściwie jedynie bezkrokiem, bo tylko tak można było się wspinać drogą wiodącą pod górę), Andriej Pradun zajął co prawda ostatnie, 40 miejsce, ale – jak przyznaje – było to „zgodne z planem”.

-Walczyłem z limitem czasu, bo wiadomo, że wszyscy byli ode mnie lepsi – przyznaje Andriej Pradun.

-Rywale w Norwegii biegli tak szybko, że trudno było nawet podpatrzeć techniką – śmieje się Andriej, który dodaje, że był zaskoczony tym, że czołówka cyklu Visma Ski Classics nie była konkurencją dla narciarzy regularnie startujących w Pucharze Świata. Bieg wygrał Brytyjczyk Andrew Musgrave, a trzeci był norweski mistrz świata Sjur Roethe. Przedzielił ich Morten Eide Pedersen, trzykrotny zwycięzca Jizerskiej 50.

Jak podkreśla, największą trudność sprawił mu sprzęt, bo koła miały prędkość 3-4, czyli były wolne/bardzo wolne.

-W porównaniu z naszymi amatorskimi takie koła nie jadą w ogóle. Po odepchnięciu jedzie się maksymalnie pół metra – mówi Andriej.

W Polsce biegacz przygotowywał się m.in. trenując pchanie pod Kopiec Kościuszki w Krakowie.

Kamil Zatoński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *