Anders Aukland wygrał Jizerską 50, dobre występy Polaków

jizerska logo Norweg Anders Aukland z Team Xtra Personell wygrał Jizerską 50. Drugi był Czech Lukas Bauer. Nieźle wypadli Polacy – Marcin Branas na głównym dystansie był 145., Emilia Romanowicz wśród kobiet druga na 25 km „klasykiem”.

BEDRICHOV (Czechy). Jizerska 50., największa narciarska impreza masowa w Czechach, tradycyjnie rozpoczęła się już w piątek od biegu na 30 km techniką dowolną. Finisz był bardzo emocjonujący, bo dosłownie o czubek buta wygrał reprezentant gospodarzy Jiri Rocarek, który pokonał Jiriego Magala, znanego z występów w zawodach Pucharu Świata. Najlepszy z Polaków, Rafał Koryciński był 58.

W sobotę ścigano się na dystansie 25 km techniką klasyczną – i tu wszystko rozegrało się w końcówce, i znów triumfował Jiri Rocarek – tym razem o 0,2 sekundy wyprzedzając rodaka Martina Polacha i o 0,5 sekundy innego z Czechów Daniela Slechtę. Czwarty był Niemiec Toni Escher.

Z Polaków najszybsza była Emilia Romanowicz – 25. w kategorii OPEN i druga w rywalizacji pań. Ustąpiła tylko Czeszce Adeli Boudikowej. Strata była jednak spora, bo wyniosła prawie 2,5 minuty.

jizerskaGłównym daniem imprezy był jednak niedzielny bieg na 50 km techniką klasyczną, zaliczany do FIS Marathon Cup i SwixClassics. Przed rokiem wygrał reprezentant gospodarzy Stanislav Rezac, teraz miejscowi liczyli także na Lukasa Bauera, który ledwie tydzień wcześniej ukończył Tour de Ski. Na starcie pojawiło się też kilku innych zawodników, znanych z występów w Pucharze Świata – Norwegowie Eldar Roenning i Simen Oestensen, Szwed Anders Soedergren, Finka Aino-Kaisa Saarinen i Ukraina Valentina Szewczenko.

I o ile ta ostatnia pewnie wygrała wśród pań (Saarinen była trzecia), to wśród panów karty rozdawali bracia Auklandowie – Anders i Joergen, a także Bauer. Warunki do ścigania były doskonałe – o ile przed rokiem problemem był świeży, mokry śnieg, to tym razem temperatura była wyraźnie poniżej zera, śnieg – choć padał – to przestał w noc przed biegiem i na nowo zaczął padać dopiero po zakończeniu imprezy. Trasy były dobrze przygotowane, a do rywalizacji przystąpiło ponad 4 tys. biegaczy.

Do końca o zwycięstwo bili się  Anders Aukland z Lukasem Bauerem, ostatecznie o 25 sekund szybszy okazał się ten pierwszy. Na trzecim stopniu podium stanął młodszy z braci Auklandów, a ubiegłoroczny zwycięzca Stanislav Rezac musiał się zadowolić piątą lokatą. Soedergren był 7., a Roenning 9.

Najlepszy z Polaków Marcin Branas z SN Klasyk Warszawa zajął 145. miejsce, z czasem 2:50:24,6. To najlepszy występ Polaka w biegu głównym od 2006 r.