50. zwycięstwo Marit Bjoergen

W Pucharze Świata status quo: w Davos na dystansie 15 km techniką dowolną najlepsza Marit Bjoergen, a w pierwszej dziesiątce mnóstwo Norweżek. Justyna Kowalczyk piąta, z dużą stratą.

Marit Bjoergen odniosła 50. zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata. W Davos, na nietypowym dystansie 15 km łyżwą, znów okazała się najlepsza i z ogromną przewagą ponad 41 sekund wyprzedziła drugą na mecie, rodaczkę Vibeke Skofterud. Trzecia była Therese Johaug, która za Skofterud przegrała zaledwie o 0,4 s.

Bjoergen osiągnęła wyraźną przewagę już na pierwszym pomiarze czasu i nawet przez moment jej zwycięstwo nie było zagrożone.

Piąta ma mecie zameldowała się Justyna Kowalczyk, ze stratą 1:26 min do Bjoergen. Jeszcze w połowie drugiej, 7,5 km pętli wydawało się, że Polka może ukończyć jedną pozycję wyżej, bo Kowalczyk wypracowała sobie niewielką przewagę nad Norweżką Marthe Kristoffersen. W końcówce, na zjazdach, Kristoffersen była jednak wyraźnie szybsza i na finiszu miała 6,5 sekund przewagi nad podopieczną Aleksandra Wierietielnego.

W pierwszej dziesiątce dość niespodziewanie – na 8. pozycji – znalazła się 25-letnia Francuzka Anouk Faivre Picon, dla której był to najlepszy wynik w karierze.

Słabo wypadła natomiast mistrzyni olimpijska na 10 km łyżwą, Szwedka Charlotte Kalla, która dobiegła do mety czternasta, ze stratą 2:28.

Na swoim poziomie pobiegły Paulina Maciuszek (58.) i Sylwia Jaśkowiec (61.). Bieg ukończyło 66 biegaczek.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Światan na prowadzeniu nadal Bjoergen, która ma już 546 pkt. Na drugie miejsce wskoczyła Skofterud (389 pkt.), trzecia jest Johaug (376 pkt.). Kowalczyk ma 246 pkt., jest szósta i trochę zmniejszyła stratę do Amerykanki Kikkan Randall (293 pkt.) , która była dziś 27.

 

 

3 komentarz do “50. zwycięstwo Marit Bjoergen

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *