100 proc. carbonu w One Way? To jak z „Sokiem 100%”

one way 5Fiński producent ma kłopot: centrum badań technicznych VTT odkryło, że w kijach sprzedawanych jako mające 100 proc. carbonu wcale tyle go nie ma.

W modelu One Way Diamond 740 zamiast obiecywanych przez producenta 40 proc. włókna węglowego w rzeczywistości było go mniej niż 10 proc., zamiast tego znaleziono włókno szklane. W modelu Diamond Max 9, który miał zawierać 100 proc. carbonu, stwierdzono go natomiast 80 proc. Resztę stanowiło również włókno szklane.

Andreas Bennert, szef One Waya, tłumaczył że w procesie produkcji włókno szklane może być wykorzystywane ze względu na jego sztywność, co jednak nie powinno powodować, by udział włókna węglowego mógł spaść poniżej 95 proc.

Jego zdaniem 95 proc. to niemal tyle samo co 100 proc., więc problemu nie ma. Zapowiedział jednak audyt produkcji w chińskiej fabryce.

Co ciekawe, VTT na zlecenie dziennikarzy yle.fi zbadał też kije trzech innych producentów. W Yoko 7100 carbony było rzeczywiście 100 proc., w Exel Formula – również, natomiast w Swix CT3 (w nazwie tego modelu jest Carbon, ale jest też Composite) włókna szklanego było 38 proc., a carbon – 62 proc.

VTT sprawdziło też drugi z czynników, który wpływa na wagę i sztywność (pierwszą zmniejsza, drugie – zwiększa), ale też na podatność na uderzenia. Innymi słowy – można mieć kij lekki i sztywny, ale łatwołamliwy, jeśli żywica epoksydowa, która znajduje się między włóknami węglowymi. Żywica ta pozwala na nadanie kijowi odpowiedniego kształtu.

Najmniejszy udział żywicy wśród badanych kijów stwierdzono w One Way Diamond 740 (28 proc.), w Exelu – 39, 40 proc. w Yoko, 36 proc. w Swixie, a 47 proc. w Diamond Max 9 – 47 proc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *